Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A desired output of 890 units per shift (8.9 hours) is desired for a new process

ID: 457457 • Letter: A

Question


A desired output of 890 units per shift (8.9 hours) is desired for a new processing system. The system requires product to pass through four stations where the work content at each station is 34 seconds. What is the required cycle time for such a system?





Station 3 changes and now requires 40 seconds to complete. What will need to be done to meet demand (assume only 8.9 hours are available)?


What is the efficiency of the new system?

A firm uses a serial assembly system and needs answers to the following:

Explanation / Answer

Every station requires the same time hence within 34 seconds one unit is being processed every 34 seconds except the first one as it takes a whole of 136 seconds (34 x 4). And the 2nd 3rd and 4th unit takes 34 seconds lesser. Hence another 102 seconds are saved. A total of 204 seconds are saved. Hence the total time taken for the output is 890 x 34 = 30260 + 204 = 30464. Cycle time is 30464 / 890 = 34.23 seconds per unit.

Time available = 8.9 x 3600 = 32040 seconds. Time taken currently = 30464.

Efficiency achieved = 32040 / 30464 = 105.17 %

Station 3 needs to be duplicated.

The new system will give the same efficiency as station 3 is not the last station and the units will wait at station 4 for getting processed.