Given a vendor produces a product to an AQL of 2% defectives and is willing to r
ID: 458515 • Letter: G
Question
Given a vendor produces a product to an AQL of 2% defectives and is willing to run a 5% risk (i.e. alpha = 5%) of having lots of this level or fewer defectives rejected. The manufacturer considers lots of 8% (LTPD) or more defectives unacceptable and will accept such poor quality lots no more than 10% of the time (i.e. beta = 10%). A large shipment has just delivered from the vendor. What values of sample size (n) and acceptance number (c) should the manufacturer use to determine the quality of this lot of products?Explanation / Answer
based on the above table, it is clear that
LTPD/ AQL = 8/2 = 4
means c= 4 and n=2