In December, General Motors produced 7,200 customized vans at its plant in Detro
ID: 459202 • Letter: I
Question
In December, General Motors produced 7,200 customized vans at its plant in Detroit. The labor productivity at this plant is known to have been 0.100.10 vans per labor hour during that month. 320 laborers were employed at the plant that month. a) In the month of December the average number of hours worked per laborer = 225 hours/laborer (round your response to one decimal place).
b) If productivity can be increased to 0.15 vans per hour, the average number of hours worked per laborer =?hours/laborer (round your response to one decimal place).
Explanation / Answer
Production=7200 Labor productivity=0.10 Labors=320 a) number of hrs/labor=7200/(320*0.1)= 225 b)if productivity increased to 0.15 vans/ laor hr=7200/(320*0.15)= 150