Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

McDonalds, The following figures are taken from teh 2003 financial statements of

ID: 464759 • Letter: M

Question

McDonalds, The following figures are taken from teh 2003 financial statements of McDonalds and Wendy's. Figures are in millions of dollars.

Inventory M: 129.4 W: 54.4

Revenue M: 17,140.5 W: 3,148.9

COGS: M: 11,943.7 W: 1,634.6

Gross Profit: M: 5,196.8 W: 1,514.4

A. In 2003, what were McDonald's inventory turns? What were Wendy's Inventory Turns?

B. Suppose it costs both McDonalds and Wendy's 3 (COGS) per their value meal offerings, each sold at the same price of $4.00. Assume that the cost of inventory for both companies is 30% per year. Approsimately how much does McDonalds save in inventory cost per value meal compared to that of Wendy's? You may assume the inventory turns are indpendent of the price.

Explanation / Answer

a). Inventory turns = COGS / Inventory.

McDonald's Inventory Turns = 11943.7/129.4 = 92.30

Wendy's Inventory Turns = 1634.6/54.4 = 30.05

b). Inventory cost per value meal = Value meal cost * Annual Carrying Rate / Inventory Turns

Annual Carrying Rate = 30%

McDonald's Inventory cost per value meal = 3 * 30% / 92.30 = 0.00975

Wendy's Inventory Turns = 3 * 30% / 30.05 = 0.02995

Inventory Cost per value meal saved by McDonald's as compared to Wendy's = 0.029952 - 0.009751 = $ 0.02020