A Singapore company manufactures 50-inch and 75-inch rear projection television
ID: 466154 • Letter: A
Question
A Singapore company manufactures 50-inch and 75-inch rear projection television sets. Each 50-inch set contributes $200 to profits and each 75-inch set contributes $475 to profits. The company has purchase commitments for 500 50-inch sets and 200 75-inch sets for the next month so they want to make at least that many. Although they think they can sell all the 50-inch sets that they could currently make, they do not think they can sell more than 375 75-inch sets. Their factory capacity allows them to make only 975 sets of both sizes total. Formulate as a linear programming problem.
Explanation / Answer
Let 50 inch be X & 75 inch be Y
The objective function is
Maximize Z = 200X+ 475Y
Also given
X+Y <=975
X-500>=0
Y-375<=0