o. Methanol is synthesized from carbon monoxide and hydrogen in a reactor. The f
ID: 473475 • Letter: O
Question
o. Methanol is synthesized from carbon monoxide and hydrogen in a reactor. The fresh feed to the process contains 32.0 mole% CO, 64.0% H2,and 4.0% stream is stream in a ratio 5 mol recycle/1 mol fresh feed to produce the feed to the reactor, which contain 130 mole% N2. A low conversion is attained in the reactor. The reactor effluent goes to a condenser from which two streams emerge: a liquid product stream containing essentially all the methanol formed in the reactor, and a gas stream containing all the CO, H2,and N2 leaving the reactor. The gas stream is split into two fractions: one is removed from the process as a purge stream. and the other is the recycle stream that combines with the fresh to the reactor.Explanation / Answer
CO + 2H2 ---> CH3OH
Fresh feed has CO= 32 mol %
H2 = 64 mol %
N2 = 4 mol %
CO and H2 remain in the ratio 1:2 as seen through the reaction
In the reactor
CO = X
H2 = 2X
N2 = 0.13
Recycle = 500 mol/h
After recycle,
Let N2 =y mol
CO =z mol
H2 =2z mol
Number of moles just before recycle are CO= n1, H2=2n1, N2=n2, Ch3OH=n3(product).
Perge = np mol/h
At mixing point
2x+x+0.13 =1
X =0.29
for, N2
4+500y =0.13 x 600
y = 0.148 mol/h
for recycle,
y+z+2z =1
0.148 +3z =1
z = 0.284 mol/h
Overall system atomic balance
C : 32 = n3+(0.284)np
N2 : 4 =(0.148)np
np = 24.0 mol/h
n3 = 24.3 mol/h
Overall conversion
24.3/32 = 0.76
Single pass conversion
24.3/0.29X600 = 0.14
Purge composition
np = 27.0 mol/h
N2 (y) = 0.148 mol
CO (z) = 0.284mol
H2 (2z) =0.568 mol
B) the recycle stream is included in the process to overall increase the conversion of the equilibrium reaction (ii) purge stream throws of some of the unreacted portions.