Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Could please help me with my homework? Thanks in advance! The partial pressure o

ID: 474205 • Letter: C

Question

Could please help me with my homework?

Thanks in advance!

The partial pressure of carbon dioxide in a soda bottle is 5.0 atm. The Henry's law constant for carbon dioxide (kcO_2) = 3.1 Times 10^-5 mol/L.atm at 25 degree C. The partial pressure of CO_2 in the atmosphere = 4.0 Times 10^-4 atm. Calculate the concentration of dissolved carbon dioxide when the bottle is closed. Calculate the concentration of dissolved carbon dioxide when the bottle is open. A student is observing two beakers of water. One beaker is heated to 30 degree C. and the other is heated to 100 degree C. In each case, bubbles form in the water. Are these bubbles of the same origin? Explain.

Explanation / Answer

According to Henry's law:

concentration = K X Partial pressure of gas

K = Henry's law constant = 3.1 X 10^-5 mol / L atm

i) when the bottle is closed the partial pressure of CO2 = 4 X 10^-4 atm

concentration = 3.1 X 10^-5 X 4 X 10^-4 = 1.24 X 10^-8 moles / Litre

ii) when bottle is open, the partial pressure of CO2= parital pressure of CO2 in atmosphere = 0.00039

concentration = 3.1 X 10^-4 X 0.00039 = 1.209 X 10^-7 moles / L

2) the origin of bubble is same however nature of bubbles formed above and below 100 C are different

below 100 C the bubbles formed get collapsed after reaching suface due to higher external pressure as compared to vapour pressure

while above 100 C they are stable as the vapour pressure is equal to atmospheric pressure