The density of solid Ag is 10.5 g/cm. How many atoms are present per cubic centi
ID: 478075 • Letter: T
Question
The density of solid Ag is 10.5 g/cm. How many atoms are present per cubic centimeter of Ag? As a solid, Ag adopts a face-centered cubic unit cell. How many unit cells are present per cubic centimeter of Ag? What is the volume of a unit cell of this metal? Texas A&M; Internationa X identity The Intermolecular Scientific calaulator Bing ew php?id 3165671 atoms cm As a solid, Ag adopts a face-centered cubic unit cell. How many unit cels are present per cubic centimeter of Ag? unit cells/cm What is the volume of a unit cell of this metal? cm What is the edge length of a unit cell of Ag? CITI O Previous 8 owe up is View souron chock Answer ONext ExtExplanation / Answer
1) density =10.5 g
mass of silver = 108 gms per mole
so no. of moles= 0.097moles= 0.097x6.022x10^23 =5.841x10^22
2)in fcc there are 4 atoms in a unit cell
so , no of cells= 5.841x10^22/4=1.46x10^22 unit cells
3)volume of 1.46x10^22 unit cells= 1cm3
volume of 1 cell= 1/1.46x10^22=6.8493x10^-23 g/cm3
4)now (edgelength)^3 = volume
so ,edge=4.0914x10^-8 cm