Part A & B is needed. There is no total volume, this is the question straight fr
ID: 478864 • Letter: P
Question
Part A & B is needed. There is no total volume, this is the question straight from the paper.
A solution contains 0.25 M NaF and 0.14 M K_2SO_4. Ba(NO_3)_2 is added slowly to the solution to gradually increase the concentration of barium ions. You want to precipitate the maximum amount of sulfate (as BaSO_4), but not allow any fluoride to precipitate. What is ideal [Ba^2+] in the solution in order to accomplish this? At the [Ba^2+] you calculated for part a, what percentage of the original sulfate ion will remain in the solution?Explanation / Answer
a) For precipitation to occur
Qsp > Ksp precepitstion will occur
Qsp < Ksp dissution continue
Qsp = Ksp solution is saturated
Where , Ksp is solubility product and Qsp is actual product of ions
Ksp for Barium sulphate = 1.08 × 10^-10
Ksp for Barium flouride = 1.84 × 10^-7
NaF is 0.25M and K2SO4 is 0.14M
Therefore, F^- concentraion is 0.25M and SO4^2- concentration is 0.14M SO4^2-
For BaF to precipitate Qsp should be > 1.84 × 10^-7.
Ksp = [Ba^2+] [ F^-] at precipitation
So , [Ba^2+] = 1.84 × 10^-7/0.25 =7.36 × 10^-7M
For BaSO4 to be precipitate Qsp of Ba^2+ and SO4^2- should be greater then its Ksp 1.08×10^-10
Ksp = [Ba^2+] [SO4^2-] at precipitation
Therefore , [ Ba^2+ ] = 1.08 × 10^-10/0.14 = 7.714 × 10^-10M
So, concentration Ba^2+ , [ Ba^2+] should be maintained between 7.714 × 10^-10M and 7.36 × 10^-7 M for precipitation of Sulphate
For maximum precipitation of BaSO4 , the concentrayion of Ba^2+ , [Ba^2+] = 7.36× 10 ^-7M
b) 1mol of Ba^2+ react with 1mol of SO4^2- to form BaSO4
Therefore, 7.76 × 10^-7M Ba^2+ react with 7.76 × 10^-7M of SO4^2-
Therefore, SO4^2- remaining is = 99.9994%