Industrially, vanadium metal, V, which is used in steel alloys, can be obtained
ID: 479114 • Letter: I
Question
Industrially, vanadium metal, V, which is used in steel alloys, can be obtained by reading calcium, Ca and vanadium(V) oxide, V_2 O_5, at high temperatures: Balanced chemical equation 5 Ca + V_2 O_5 rightarrow 5 CaO + 2 V In one process, 1.961 g of Ca reacts with 1.5400 g of V_2 O_5. (a) Calculate the moles of vanadium that calcium. Ca would form if it were the limiting reagent. Use proper significant figures, units and (b) Calculate the moles of vanadium that vanadium(V) oxide, V_2 O_5 would form if it were the limiting reagent. Use proper significant figures, units and (c) What compound (calcium or vanadium(V)oxide) is the limiting reagent? Explain. (d) What is the theoretical yield of vanadium in grams. Use proper significant figures, units and (e) If the actual yield of vanadium is 0.803 g. what is the percent yield of the reaction? Use proper significant figures, units andExplanation / Answer
a.
mol of Ca = mass/MW = 1.961/40 = 0.049025 mol of Ca
mol of V2O5 = mass/MW = 1.54/181.88 = 0.008467 mol of V2O5
ratio is 5:1
so
0.008467 mol of V2O5 need = 0.008467 *5 = 0.042335 mol of Ca, which we do NOT have, so Ca is limiting
so..
mol of V formed:
5:2 ratio so
0.049025 mol of Ca will proudce = 2/5*0.049025 = 0.01961 mol of V will be produce
b
moles of V2O5 if it was the limiting...
0.008467 mol of V2O5 will form:
1 mol : 2 ratio so
0.008467 = 2*0.008467 = 0.016934 mol of V2O5
c.
Calcium is limiting, see a...
d
theoretical yield of V..
mass of V = mol*MW = 0.01961 *50.9415 = 0.998962 g of V wil lbe produced