Convert between mass, moles, and atoms of an element. How many Sn atoms are ther
ID: 479337 • Letter: C
Question
Convert between mass, moles, and atoms of an element. How many Sn atoms are there in a 25.5 gram sample of elemental Sn? The molar mass of a compound is the mass in grams of one mole of the compound. It is numerically formula (or molecular) weight. Formula weight is the sum of the atomic weights of the elements that multiplied by the number of atoms of each element in the formula for the substance. For substances that molecules, the formula weight is called the molecular weight. For example, one molecule of water,Explanation / Answer
Answer
two step process mass to moles and then to atoms
step 1
mass to moles
moles = grams/ molar mass
= 25.5/118 = 0.216 mol
step 2
moles to atoms
atoms of sn = moles x Avogadro number
= 0.216 x 6.02 x 1023
=1.300 x1023 atoms