Coal has about 2% sulfur. How many kilograms of sulfur would be emitted from coa
ID: 479421 • Letter: C
Question
Coal has about 2% sulfur. How many kilograms of sulfur would be emitted from coal-fired power plants in the United States in 1 year? (US electricity production Is about 0.28 times 10^12 watts, and coal has an energy content of about 30 times 10^6 J/kg. One gram of table salt Is put into a 0.25 L glass, and the glass is filled with tap water. What is the concentration of salt in mg/L? Why might you not be so sure about your answer? Metal concentrations in wastewater sludges are often expressed in terms of grams of metal per kilogram of total dry solids. A wet sludge has a solids concentration of 200.000 mg/L, and 8000 mg/L of these solids are zinc. What Is the concentration of zinc as g Zn/g dry solids? If this sludge is to be applied to farmland and spread on pastures used by cows, explain how you might monitor the project with regard to the potential environmental or health effects caused by the presence of the zinc. A stream flowing at 240 L/min carries a sediment load of 2000 mg/L. What is the sediment load in kilograms per day? The stack gas from a process contains 4.0 g of particulate matter (PM) per m^3 of gas. The gas flow rate is 5 m^3/s. If an electrostatic precipitator removes 1000 kg of PM per day, what is the emission rate of PM? Give answer in kg/day.Explanation / Answer
Total energy required = power * time in seconds
= 0.28*10^12 watts * (1*365*24*3600 s)
= 8.83*10^18 J
amount of coal required = total energy / energy produced pwe kg
= (8.83*10^18 )/(30*10^6)
= 2.94*10^11 Kg
mass of S = 2 % of 2.94*10^11 Kg
= 0.02 * 2.94*10^11 Kg
=5.89*10^9 Kg
Answer: 5.89*10^9 Kg