Problem 8.102 The compound chloral hydrate, known in detective stories as knocko
ID: 483888 • Letter: P
Question
Problem 8.102 The compound chloral hydrate, known in detective stories as knockout drops, is composed of 14.52% C, 1.83% H, 64.30% CI, and 19.35% O by mass and has a molar mass of 165.4 g/mol. Part A What is the empirical formula of this substance? Express your answer as a chemical formula. CCI CHOOH) Submit My Answers Give Up incorrect: Try Again: 5 attempts remaining Part B What is the molecular formula of this substance? Express your answer as a chemical formula. CCI CH(OH)2 Submit My Answers Give Up incorrect; Try Again: 5 attempts remainingExplanation / Answer
Part a and b
Moles of C = 14.52 g / 12.011 g/mol=1.209
Moles of H = 1.83 g/ 1.008 g/mol= 1.815
Moles of Cl= 64.30 g/ 35.5 g/g/mole= 1.81
Moles of O = 19.35 g/ 16.01 g/mol=1.209
Now we have to divide by the smallest number of moles
C :1.209/1.21 = 1
H: 1.815 / 1.21 =1.5
Cl: 1.18/1.21=1.5
O: 1.21/ 1/21 =1
we get whole numbers when we multiply by 2
C2H3Cl3O2
this is the empirical formula and has "mass" = 165.5g
so the empirical formula is also the molecular formula