Consider a solution formed by dissolving 40.84 g of an unknown, nonvolatile, mol
ID: 484587 • Letter: C
Question
Consider a solution formed by dissolving 40.84 g of an unknown, nonvolatile, molecular solute in enough cyclohexane (a nonpolar, organic solvent) to produce a final volume of 250.0 mL. If the final solution mass is 219.27 g and its freezing point for the solution is measured to be -23.15 degree C; based on the freezing point depression relative to pure cyclohexane, calculate the molar mass of the solute, given that the freezing point-depression constant for cyclohexane is 20.2 degree C kg/mol and its freezing point is 6.55 degree C Calculate the vapor pressure produced by this solution at 25.0 degree C, given that the vapor pressure of cyclohexane is 98.7 torr at the same temperature.Explanation / Answer
m = 4.84 g of unkown
Vfinal = 250 mL
Q1.
m = 219.27 g
mass of solvent = 219.27-40.84 = 178.43 g = 0.17843 kg
Tf = -23.15°C
MW of solute if
Kf = 20.2 and Tf = 6.55
so
dTf = 6.55-23.15 = - 16.6°C
dTf = -Kf*m
-16.6 = -20.2*mol/0.17843
mol = mass/MW
-16.6 = -20.2*mass/MW/0.17843
-16.6 = -20.2*40.84/MW/0.17843
Mw = (-20.2*40.84)/(0.17843)/(-16.6 ) = 278.5230 g/mol
Q2
P° P = 98.7
mol = mass/MW = 40.84/278.5230 = 0.1466
mol of cyclohexane = 178.43 /84.16 = 2.120
x solute = 0.1466 / (0.1466 + 2.120)= 0.0646
so
dP = xsolute¨*Psolvnet
dP = 0.0646*98.7 = 6.37602 torr
Pmix = 98.7-6.37602
Pmix = 92.32398 torr