The flask shown here contains 10.0 mL of HCl and a few drops of phenolphthalein
ID: 486294 • Letter: T
Question
The flask shown here contains 10.0 mL of HCl and a few drops of phenolphthalein indicator. The buret contains 0.140 M NaOH
The flask shown here contains 10.0 mL of HCl and a few drops of phenolphthalein indicator. The buret contains 0.140 M NaOH
The flask shown here contains 10.0 mL of HCl and a few drops of phenolphthalein indicator. The buret contains 0.140 M NaOH
The flask shown here contains 10.0 mL of HCl and a few drops of phenolphthalein indicator. The buret contains 0.140 M NaOH Sapling Learning The flask shown here contains 10.0 mL of HCI and a few drops Reset of phenolphthalein indicator. The buret contains 0.140 M NaOH 10 10 What volume of NaOH is needed to reach the end point of the titration? Number 25 mL NaOH 35 20 What was the initial concentration of HCI? Number M HCI O (8 Give Up 8 view solution 2 Check Answer 0 Next Exit Previous Hint
Explanation / Answer
Titration
Volume of NaOH to reach equivalence point = 0.140 M x 14 ml
= 1.96 mmol
initial concentration of HCl = 1.96 mmol/10 ml
= 0.196 M