Part A: Given 8.30 g of butanoic acid and excess ethanol, how many grams of ethy
ID: 486775 • Letter: P
Question
Part A: Given 8.30 g of butanoic acid and excess ethanol, how many grams of ethyl butyrate would be synthesized, assuming a complete 100% yield?
Part B: A chemist ran the reaction and obtained 5.50 g of ethyl butyrate. What was the percent yield?
Part C: The chemist discovers a more efficient catalyst that can produce ethyl butyrate with a 78.0% yield. How many grams would be produced from 8.30 g of butanoic acid and excess ethanol? Mastering chemistry: Homework 13 Google Chrome ii https://session.masteringchemistry.com/myct/itemView?assignmentProblemID 79822234 CHE 130 202 General Chemistry I, WQ17 Help Close Homework 13 t Manipulating Theoretical, Actual, and Percent Yields Resources previous l 3 of 7 l next t Manipulating Theoretical, Actual, and Percent Yields Ethyl butyrate, CH3CH2CH2CO CH2CH3, is an artificial fruit favor commonly used in the food industry for such favors as orange and pineapple Its fragrance and taste are often associated with fresh orange juice, and thus it is most commonly used as orange flavoring It can be produced by the reaction of butanoic acid with ethanol in the presence of an acid catalyst (H Part A Given 8.30 g of butanoic acid and excess ethanol, how many grams of ethyl butyrate would be synthesized, assuming a complete 100% yield? Express your answer in grams to three significant figures. mass of ethyl butyrate Submit Hints My Answers Give Up Review Part Part B A chemist ran the reaction and obtained 5.50 g of ethyl butyrate What was the percent yield? Express your answer as a percent to three significant figures. percent yield Submit Hints My Answers Give Up Review part
Explanation / Answer
m = 8.3 g of acid
MW = mass/MW = 8.3/88.11 = 0.0942 mol
if ratio is 1:1
then
expet 0.0942 mol of product
MW of ethyl butyrate
mass = mol*MW = 0.0942*116.16 = 10.9422 g of product expected
B)
m = 5.5 g of product...
%yield = rea /theoretical *100% = 5.5/10.9422 *100 = 50.2641 % yield
C)
78 yield... find mass produced
mass = theoretical * %yield = 10.9422 *78/100 = 8.534 g will be produced