Please fill in the following table. Thanks for all the help! Give the pKa and pK
ID: 487633 • Letter: P
Question
Please fill in the following table. Thanks for all the help!
Give the pKa and pKb of weak acids and bases.
For each solution, calculate the pH of a 0.1000 M solution, and calculate the volume of 0.1000 M NaOH or HCl that would be required to titrate a 10.00 mL sample to the equivalence point.
To fill-in the table below, answer the subsequent questions.
pKb(NH3) =
pKa(CH3COOH) =
pKa(NH4Cl) =
pKb(CH3COONa) =
pH(0.1000 M HCl) =
pH(0.1000 M KOH) =
pH(0.1000 M NH3) =
pH(0.1000 M CH3COOH) =
ptspH(0.1000 M NH4Cl) =
pH(0.1000 M CH3COONa) =
Volume of 0.1000 M NaOH required to titrate 10.00 mL of 0.1000 M HCl =
Volume of 0.1000 M HCl required to titrate 10.00 mL of 0.1000 M KOH =
Volume of 0.1000 M HCl required to titrate 10.00 mL of 0.1000 M NH3 =
Volume of 0.1000 M NaOH required to titrate 10.00 mL of 0.1000 M CH3COOH =
Volume of 0.1000 M NaOH required to titrate 10.00 mL of 0.1000 M NH4Cl =
Volume of 0.1000 M HCl required to titrate 10.00 mL of 0.1000 M CH3COONa =
Compound acid or base initial pH type pKa pKb strong acid HCI KOH strong base NH3 weak base CH3COOH weak acid NH4Cl weak acid CH3COON a weak base volume titrant (mL)Explanation / Answer
a)
pKa for HCl --> N/A since strong acid
pH initially 0.1 M
[H+] =[Hcl] = 0.1
pH = -log(0.1) =1
Volume required = Macid*Mbase / Mbase = 0.1*10 / 0.1 = 10 mL of base required
b.
pKb for KOH--> N/A since strong base
pH initially 0.1 M
[OH-] =[KOH] = 0.1
pOH = -log(OH) = -log(0.1) = 1
pH = 14-1 = 13
Volume required = Mbase*Mbase / Macid = 0.1*10 / 0.1 = 10 mL of base required
c)
NH3
pKb = 4.75
initially
NH3 + H2O <-> NH4+ + OH-
Kb = [NH4+][OH-]/[NH3]
10^-4.75 = x*x / (0.1-x)
x = OH = 0.00132
pOH = -log(0.00132) = 2.879
pH = 14-2.879 = 11.121
volume required:
Volume required = Mbase*Mbase / Macid = 0.1*10 / 0.1 = 10 mL of base required
c)
for acetic acid:
pKa = 4.75
CH3COOH <-> CH3COO- + H+
Ka = [CH3COO-][H+]/[CH3COOH ]
1.8*10^-5 = x*x/(0.1-x)
x = H+= 0.00132
pH= -log(0.00132) = 2.879
volume required:
Volume required = Macid*Vacid/ Mbase= 0.1*10 / 0.1 = 10 mL of base required
Please follow Chegg's Guidelines for posting questions in Q&A. We are only allowed to answer to ONE question per set of Q&A. Post all other multiple questions in multiple set of Q&A