5. Calculate the vapor pressure of water over a solution of 78 grams of ethylene
ID: 488402 • Letter: 5
Question
5. Calculate the vapor pressure of water over a solution of 78 grams of ethylene glycol, C2H6O2, dissolved in 122 mL of water at 23oC. Please show all work with the correct answer. Thank you!!! 5. Calculate the vapor pressure of water over a solution of 78 grams of ethylene glycol, C2H6O2, dissolved in 122 mL of water at 23oC. Please show all work with the correct answer. Thank you!!! 5. Calculate the vapor pressure of water over a solution of 78 grams of ethylene glycol, C2H6O2, dissolved in 122 mL of water at 23oC. Please show all work with the correct answer. Thank you!!!Explanation / Answer
5)
mass of ethylene glycol = 78 grams
moles of ethylene glycol = 78 / 62.07
= 1.257 mol
moles of water = 122 / 18 = 6.78 mol
mole fraction of ethylene glycol = 1.257 / (1.257 + 6.78)
= 0.1564
Po - Ps / Po = 0.1564
21.1 - Ps / 21.1 = 0.1564
Ps = 17.8 torr
vapour pressure of solution = 17.8 torr