Could you help me please I have balanced it but I do not what I should do to get
ID: 488442 • Letter: C
Question
Could you help me please I have balanced it but I do not what I should do to get the right answer
Aluminum hydroxide is a base that is the active ingredient in some over-the-counter antacids. Suppose you have 22.0mL of 0.170M HCl solution in a flask and you add an antacid tablet to the HCl. After allowing the antacid to react with the HCi solution, you titrate the solution with 0.20 M NaOH. It requires 8.45 mL of NaOH to reach the end point. How many moles of HCI were neutralized by the antacid tablet? molExplanation / Answer
moles of HCl present initially = M(HCl)*V(HCl)
= 0.170 M * 22.0 mL
= 3.74 mmol
moles of HCl neutralised by NaOH = moles of NaOH
= 0.20 M * 8.45 mL
=1.69 mmol
This means that,
Remaining HCl were neutralised by antacid
mol of HCl neutralised by antacid = 3.74 mmol - 1.69 mmol
= 2.05 mmol
= 0.00205 mol
Answer: 0.00205 mol