Consider the titration of 25.0 mL of 0.150 M HBr with 0.0750 M NaOH. What is the
ID: 489206 • Letter: C
Question
Consider the titration of 25.0 mL of 0.150 M HBr with 0.0750 M NaOH. What is the volume of NaOH required to reach the equivalence point? (a) 25.0 mL (b) 50.0 mL (c) 12.5 mL
A flask containing 36.8 mL of 0.138 M sodium acetate (NaC2H3O2) is titrated with 24.9 mL of 0.128 M HNO3. Calculate the pH of the solution. pKa for acetic acid = 4.76. (a) 4.53 (b) 9.47 (c) 4.98
In the titration of 30.0 mL of a 0.200 M solution of a hypothetical compound NaH2M, what is the pH of the solution after the addition of 60.0 mL of 0.100 M NaOH? For H3M, pKa1 = 3.00, pKa2 = 6.00, and pKa3 = 9.00. (a) 6.00 (b) 9.00 (c) 7.50
For the titration of 10.00 mL of a 0.100 M nicotine (pKb1 = 6.15 and pKb2 = 10.85) with 0.100 M HCl, calculate the initial pH. (a) 10.42 (b) 13.00 (c) 3.58
What two assumptions must be true for the pH of an intermediate of a diprotic acid to equal (pKa1 + pKa2)/2? Overall 70 57 (a) Ka2F >> Kw and Ka1F << F (b) Ka2F << Kw and Ka1F << F (c) Ka1F >> Kw and Ka2F << F
Explanation / Answer
Q.1) Consider the titration of 25.0 mL of 0.150 M HBr with 0.0750 M NaOH. What is the volume of NaOH required to reach the equivalence point?
Answer :
At equivalence, # of milimoles of monoprotic acid = # of milimoles of monoacidic base.
# of milimoles = Molarity x Volume (in mL)
# of milimoles of HBr = 0.150 x 25.0
Let Volume of NaOh required = V mL
and # of milimoles of NaOH = 0.0750 x V
Hence we write,
0.0750 x V = 0.150 x 25.0
V = 0.150 x 25.0 / 0.075
V = 50.00 mL.
50.00 mL of 0.075 M NaOH will be required at equivalence.
===========================XXXXXXXXXXXXXXXX=====================