Ch 8- Google Chrome 78787593 Secure https://session Chem SP20 17TuAMLab Exercise
ID: 490587 • Letter: C
Question
Ch 8- Google Chrome 78787593 Secure https://session Chem SP20 17TuAMLab Exercise 8 64 Part A Determine the limiting reactant for the reaction consider the reaction between HCI and or Express your answer as a chemical formula. When 631 gofHClae alowed to eact with 17.2 got O2. 49 4g of Cl are collected Submit My Answers Give Up Part B Determine the theoretical yield of Cla for the reaction Submit My Answers Glve Up Part C Determine the percent yield for the reaction percent yield Submit My Answers Ghe UpExplanation / Answer
number of moles of HCl = 63.1g / 36.46 g.mol^-1 = 1.73 mole
number of moles of O2 = 17.2g / 32.0 g.mol^-1 = 0.538 mole
from the balanced equation we can say that
4 mole of HCl requires 1 mole of O2 so
1.73 mole of HCl will require
= 1.73 mole of HCl *(1 mole of O2/4 mole of HCl)
= 0.433 mole of O2
but we have 0.538 mole of O2 so O2 is excess reactant
so HCl is limiting reactant
4 mole of HCl produces 2 mole of Cl2 so
1.73 mole of HCl will produce
= 1.73 mole of HCl*(2 mole of Cl2/4 mole of HCl)
= 0.865 mole of Cl2
1 mole of Cl2 = 70.9060 g so
0.865 mole of Cl2 = 61.3g
Therefore, theoretical yield of HCl is 61.3g
percent yield = (actual yield / theoretical yield)*100
percent yield = (49.4 / 61.3)*100 = 80.6 %