40.0 g of a solute is dissolved in 500. mL of a solvent to give a solution with
ID: 491379 • Letter: 4
Question
40.0 g of a solute is dissolved in 500. mL of a solvent to give a solution with a volume of 515 mL. The solvent has a density of 1.00 g/mL. Which statement about this solution is correct? (A) The molarity is greater than the molality. (B) The molarity is lower than the molality. (C) The molarity is the same as the molality. (D) The molarity and molality cannot be compared without knowing the solute.Answer is B. Why is that? 40.0 g of a solute is dissolved in 500. mL of a solvent to give a solution with a volume of 515 mL. The solvent has a density of 1.00 g/mL. Which statement about this solution is correct? (A) The molarity is greater than the molality. (B) The molarity is lower than the molality. (C) The molarity is the same as the molality. (D) The molarity and molality cannot be compared without knowing the solute.
Answer is B. Why is that? 40.0 g of a solute is dissolved in 500. mL of a solvent to give a solution with a volume of 515 mL. The solvent has a density of 1.00 g/mL. Which statement about this solution is correct? (A) The molarity is greater than the molality. (B) The molarity is lower than the molality. (C) The molarity is the same as the molality. (D) The molarity and molality cannot be compared without knowing the solute.
Answer is B. Why is that?
Explanation / Answer
molarity = moles of solute/ liter of solution = 40/M/0.515= 77.66/M, M= molar mass of solute
volume of 40 gm of solute= 515-500=15ml
volume of solvent = 500ml, density =1 g/ml, mass of solvent = volume*density= 500*1= 500gm= 0.5Kg
Molality= moles of solute/kg of solvent =40/(0.5M)= 80/M
hence molarity is less than molality.