Consider the following reaction: NH4HS( s )NH3( g )+H2S( g ) An equilibrium mixt
ID: 491730 • Letter: C
Question
Consider the following reaction:
NH4HS(s)NH3(g)+H2S(g)
An equilibrium mixture of this reaction at a certain temperature was found to have [NH3]= 0.272 Mand [H2S]= 0.370 M .
Part A
What is the value of the equilibrium constant (Kc) at this temperature?
Consider the following reaction:
NH4HS(s)NH3(g)+H2S(g)
An equilibrium mixture of this reaction at a certain temperature was found to have [NH3]= 0.272 Mand [H2S]= 0.370 M .
Part A
What is the value of the equilibrium constant (Kc) at this temperature?
Explanation / Answer
equilibrium constant = K = [NH3][H2S]
The activity of solids and liquids is one so they cannot participate in equilibrium constant expression. so solid NH4HS does not invovle in equilibrium constant expression.
K = (0.272)*(0.370) = 0.100
Therefore, the value of equilibrium constant is 0.100