Commercial grade HCl solutions are typically 390% (by mass) Hcl in water. Determ
ID: 494044 • Letter: C
Question
Commercial grade HCl solutions are typically 390% (by mass) Hcl in water. Determine the molarity of the HCl, if the solution has a density of 1.20 g/mL. 9.44 m 39.0 m 10.7 m 6.39 m what mass (in g of NH_3 must be dissolved in 475 g of methanol to make 0.250 m solution 4.94 g 2.02 g 8.42 g 1.90 g Choose the solvent below that would show the greatest freezing point lowering when used a 0.20 m nonelectrolyte solution. carbon tetrachloride, K_f = 29.9 degree C/m chloroform, K_f = 4.70 C/m diethyl ether, K_f = 1.79 degree C/m benzene, k_f = 5.12 degree C/m ethanol, K_f = 1.99 C/mExplanation / Answer
39.0 % by mass means 39gm HCl is present in 100 mL solution.
Mass of the solvent = 100gm-39gm = 61gm
moles of HCl present in 100mL solution = 39 gm/36.5g/mol = 1.068 mol
Now, 1.068 mol HCl is present in 61 gm solution.
So, moles of HCl present in 1000gm solution = 1.068 *1000 g/61g = 17.5 mol
Molality = 17.5 m