Can someone please help me??? Zinc metal reacts with hydrochloric acid according
ID: 496520 • Letter: C
Question
Can someone please help me???
Zinc metal reacts with hydrochloric acid according to the following balanced equation. Zn(s) + 2HCl(aq) rightarrow ZnCl_2 (aq) + H_2(g) When 0.128 g of Zn(s) is combined with enough HCl to make 51.4 mL of solution in a coffee-cup calorimeter, all of the zinc reacts, raising the temperature of the solution from 22.2 degree C to 23.8 degree C. Find delta H_r times n for this reaction as written. (Use 1.0 g/mL for the density of the solution and 4.18 J/g middot degree C as the specific heat capacity.)Explanation / Answer
since density of solution is 1g/mL,
mass of solution , ms = 51.4 g
1st calculate the heat absorbed by solution for temperature to increase
Qsolution = ms*cs*delta Ts
= 51.4*4.18*(23.8 - 22.2)
= 343.76 J
number of mol of Zn,
n= mass/molar mass
= 0.128 g / 65.4 g/mol
=1.957*10^-3 mol
Hrxn = -Qsolution/n
= - 343.76 J /(1.957*10^-3 mol)
= - 175657 J/mol
= - 175.7 KJ/mol
Answer: - 175.7 KJ/mol