Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Im coming at this problem with no knowledge of ppm, but as im told if you are ge

ID: 498692 • Letter: I

Question

Im coming at this problem with no knowledge of ppm, but as im told if you are getting dissolve ~2.02 in solution, it is not correct.. How do you prepare, 1L of 5000ppm Fe^3+, using Iron Nitrate Nonahydrate [ Fe(NO3)3 • 9H2O ] Im coming at this problem with no knowledge of ppm, but as im told if you are getting dissolve ~2.02 in solution, it is not correct.. How do you prepare, 1L of 5000ppm Fe^3+, using Iron Nitrate Nonahydrate [ Fe(NO3)3 • 9H2O ] Im coming at this problem with no knowledge of ppm, but as im told if you are getting dissolve ~2.02 in solution, it is not correct.. How do you prepare, 1L of 5000ppm Fe^3+, using Iron Nitrate Nonahydrate [ Fe(NO3)3 • 9H2O ]

Explanation / Answer

Molar mass of [ Fe(NO3)3 • 9H2O ] = 404 g/mol

1 ppm = 1mg / 1 L

1 mg = 0.001 g

Molar mass of Fe3+ = 55.84 g/mol

So 1g of [ Fe(NO3)3 • 9H2O ] = (404 / 55.84) g of Fe3+

5000 mg = 5 g

1L of 5000 ppm Fe3+ = 1L of 5 g of Fe3+ = 5* (404 / 55.84) => 36.175 g of  [ Fe(NO3)3 • 9H2O ] contains 5 g of Fe3+ which is equal to 5 ppm of 1 Ltr solution.