Imagine that you are the quality control analyst supervising the synthesis of as
ID: 501134 • Letter: I
Question
Imagine that you are the quality control analyst supervising the synthesis of aspirin, HC_9H_7O_4, a monoprotic acid. One tablet is required to contain 325 mg of aspirin. To analyze your product, you dissolve one tablet In 290. ml H_2O, then titrate this solution with a 0.1000 M NaOH. You find that 17.49 mL of NaOH solution are required to reach the endpoint. How many mg of aspirin are actually in the tested sample tablet? mg Does this product pass your inspection? (To pass inspection the weight of the tablet must be within 0.5% the required weight.) Yes NoExplanation / Answer
Given molarity of NaOH = 0.1000 M
Volume of NaOH = 17.49 ml =0.01749 L
Volume of aspirin solution = 290 ml
Reaction equation of the aspirin with NaOH is as follows
HC9H7O4 + NaOH NaC9H7O4 + H2O
Lets first calculate moles of NaOH using the molarity and volume
Moles of NaOH = molarity * volume in liter
= 0.1000 mol per liter * 0.01749 L
= 0.001749 mol NaOH
Using the mole ratio of the NaOH and HC9H7O4 from the balanced reaction equation calculate moles of HC9H7O4
Mole ratio is 1 mol NaOH = 1 mol HC9H7O4
(0.001749 mol NaOH * 1 mol HC9H7O4) / 1 mol NaOH = 0.001749 mol HC9H7O4
We get the moles of HC9H7O4
Now lets convert moles of HC9H7O4 to its mass
Formula to calculate mass using moles is as follows
Mass in gram = moles* molar mass
Mass of HC9H7O4 = 0.001749 mol * 180.1574 g/mol
= 0.315 g
We get mass in gram lets convert it to milligram
0.308 g * 1000 mg / 1 g = 315 mg
The actual amount of HC9H7O4 in the tablet is 315 mg.