Part A; The reactant concentration in a first-order reaction was 0.100 M after 5
ID: 503176 • Letter: P
Question
Part A;
The reactant concentration in a first-order reaction was 0.100 M after 50.0 s and 1.70×103M after 100 s . What is the rate constant for this reaction?
Express your answer with the appropriate units. Indicate the multiplication of units, as necessary, explicitly either with a multiplication dot or a dash.
Part B:
The reactant concentration in a second-order reaction was 0.880 Mafter 255 s and 9.00×102M after 845 s . What is the rate constant for this reaction?
Express your answer with the appropriate units. Indicate the multiplication of units, as necessary, explicitly either with a multiplication dot or a dash.
Explanation / Answer
PART(A)
Rate = change in concentration / change in time
r = - (0.00170 - 0.100) / (100 - 50.0)
r = 0.00197 M/s
We know that, according to law of mass action,
rate = k [reactant]
0.00197 = k (0.100)
k = 0.0197 s-1
PART(B)
Rate = - (0.0900 - 0.880) / (845 - 255)
r = 0.00134 M/s
And
Rate = k[reactant]2
0.00134 = k (0.880)
k = 0.00152 L.mol-1.s-1