Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The solubility of in water is 0.02 g in 1.0 L of water at 25 degree C. What is t

ID: 503874 • Letter: T

Question


The solubility of in water is 0.02 g in 1.0 L of water at 25 degree C. What is the value of for K_ap for a. 8.4 times 10 b. 2.4 times 10 c. 9.7 times 10 d. 1.8 times 10 e. 0.95 The K_ap of Ca(OH)_3 is 5.5 times 106-3 at 25 degree C. What is the concentration of OH^- (aq) in a saturated solution of Ca(OH)_3(aq)? a. 1.9 times 10 M b. 7.4 times 10 M c. 2.4 times 10 M d. 4.0 times 10 M e. 4.8 times 10 M The K_ap of BaSO_4 is 1.0 times 10 at 25 degree C. What mass of BaSO_4 (molar mass = 233.4 g/mol) will dissolve in 1.0 L of water at 25 degree C? a. 2.6 times 10 b. 4.5 times 10 g c. 1.0 times 10 g d. 1.6 times 10 g e. 2.4 times 10^-3 g What is the molar solubility of BaF_3 in 0.033MKF(aq) at 25 degree C. The value of BaF_3 is 1.8 times 10 at 25 degree C. a. 2.7 times 10 mol/L b. 5.5 times 10 mol/L c. 4.1 times 10 mol/L d. 1.1 times 10 mol/L e. 1.7 times 10^-4 mol/L

Explanation / Answer

28.First, this is the dissociation equation for PbI2:

PbI2 <--------> Pb2+ + 2I-

This means that the Ksp is [Pb2+][I-]^2

Remember that the coefficients in the dissociation equation are the exponents in the Ksp equation.

Next, find the molarity of the PbI2:

(0.62 g / 1 L) * (1 mole / 461 g) = 1.3 * 10 ^-3 molar PbI2

Next, find the concentrations of the Pb2+ and the I-. Note that there are 2 I- for every Pb2+.

1.3 * 10^-3 M PbI2 * (1 mole Pb2+ / 1 mole PbI2) = 1.3 * 10^-3 M Pb2+

1.3 * 10^-3 M PbI2 * (2 mole I- / 1 mole PbI2) = 2.6 * 10^-3 M I-

Lastly, plug in these concentrations into the Ksp equation:

Ksp = (1.3 * 10^-3)(2.6 * 10^-3)^2 = 9.7 * 10 ^ -9

29. The hydroxide ion concentration can be found from the solubility, using Ksp for Ca(OH)2.

Ca(OH)2(s)

Ca2+(aq)+2OH^-

Ksp = [Ca2+] [OH–]^2 = 5.5×10–6

(from the Table of Solubility Product Constants)

5.5×10–6 = [x][2x]^2 = 4x3

x = 0.011

[OH–] = 2x = 2(0.011) = 2.2×10^-2M appx.

Option c is correct.

30.BaSO4(s)Ba^2+(aq) + SO4^2-(aq)

Ksp=[Ba^2+][SO4^2-]
let x=[Ba^2+] then it follows that x is also equal to [SO4^2-] because we can see from the balanced equation that for every one Ba^2+ ion that is formed one SO4^2- ion is also formed.
So we have:
1.1x10^-10=x²
x=(1.1x10^-10)=1.0x10^-5 M Ba^2+ which means 1.0x10^-5 M of BaSO4 dissolved.

Solubility of BaSO4=1.0x10^-5 mol/L

1.0x10^-5 mol BaSO4/L x 233. 4g/1 mol BaSO4=2.3x10^-3 g/L appx.

Option e is correct.

31.  In 0.033M KF ...concentration of F(-) will be (0.033+ 2s) moles/L or 0.033moles/L approximately..
so as Ksp = [Ba2+] [F-]^2
1.8X 10^-7= s X (0.033)^2
1.8 X 10^-7= s X 0.001089
s = 1.8X 10^-7/0.001089 = 1.7×10^-3 moles/L

Option e is correct.