Phosphorus pentachloride, PCl_5 dissociates to form PCl_3 (g) and Cl_2 (g) PCl_5
ID: 505289 • Letter: P
Question
Phosphorus pentachloride, PCl_5 dissociates to form PCl_3 (g) and Cl_2 (g) PCl_5 (g) doubleheadarrow PCl_3 (g) + Cl_2 (g) Initially, 0.84 mol of PCl_5 (g) and 0.18 mol of Cl_2 (g) are mixed in a 1.00 L container. When the system has reached equilibrium there are 0.74 mol of PCl_5. What is the value of K_c? Under certain conditions, nitrogen, N_2, and oxygen, O_2, react to form nitrogen oxide NO. Suppose that 0.360 NO M is placed in a reaction and allowed to decompose to form N_2 (g) and O_2 (g) at 2500 K K_c = 2.1 10^-3. What will be the concentration of N_2, O_2 and NO at equilibrium? N_2 (g) + O_2 (g) doubleheadarrow 2 NO (g)Explanation / Answer
6)
[PCl5]= 0.84mol/1L =0.84M
[Cl2]0 = 0.18mol/1.00L = 0.18M
PCl5 -----> PCl3 + Cl2
Initial 0.84M 0 0.18M
Change –x +x 0.18+x
Equilibrium 0.74M 0.10 0.18 +0.10
Kc = [PCl3][Cl2]/[PCl5]
Kc = 0.10 x 0.28/0.74
= 0.0378