If the initial mixture of reactants for the equation below contains 5.00 moles o
ID: 509739 • Letter: I
Question
If the initial mixture of reactants for the equation below contains 5.00 moles of CO and 4.00 moles of H_2, what is the limiting reactant and how many moles of methanol can be produced? CO(g) + 2H_2(g) rightarrow CH_3OH(g) Hydrogen sulfide burns with oxygen to give sulfur dioxide and water. How many grams of sulfur dioxide are formed from the reaction of 8.00g of H_2S and 9.80g of O_2? 2H_2S(g) + 3O_2(g) rightarrow 2SO_2(g) + 2H_2O(g) An automobile tire is initially at 32 psi(2.17atm) at a temperature of 25 degree C. What pressure after 100 mi of driving if the tire's temperature is now 55 degree C and the tire's volume remains constant? A sample of helium gas has a volume of 7.00 L at a pressure of 845 mmHg and a temperature of 25 degree C. What is the pressure of the gas, in atmospheres, when the volume is 12.8 L and the temperature is 47 degree C.Explanation / Answer
Question 6.
moles of CO = 5
moles of H2 = 4
since ratio is
1 mol of CO = 2 mol of H2
then
5 mol of CO will require = 5*2 = 10 mol of H2, which we do NOT have
so
clearly, the H2 is limiting the reaction
The max amount of moles is:
2 mol of H2 --> 1 mol of methanol
4 mol of H2 --> 2*1 = 2 mol of methanol can be produced