I have the answer but i dont get how to sove it, can someone solve it step by st
ID: 511634 • Letter: I
Question
I have the answer but i dont get how to sove it, can someone solve it step by step please
the number of moles of gas 32. A balloon filled with 3.72 moles of nitrogen gas has a pressure of 1.42 atm at 23.5oC. The balloon expands as the temperature of the gas inside the balloon increases to 47.0 C. If the final pressure of the gas inside the balloon is 1.52 atm, what is the volume of the balloon? (a) 63.8 L (b) 0.500 L (c) 128 L (d) 64.3L. (e) 87.3 L 33. A 3.50 gram mass of a pure solid is placed into an empty, sealed, 675 mL container, and it is heated until it becomes a gas. Once it has become a gas, at 249°C, the pressure inside the container is 8.23 atm. What is the molecular mass of the solid? (a) 27.0 g/mol (b) 14.2 g/mol (c) 0.0370 g/mol 8 of 9Explanation / Answer
32) we have formula PV = nRT when gas is not added or removed we have n = constant
initiialy P = 1.42 atm , n = 3.72 , T = 23.5 C = 296.5 K
1.42 atm x V = 3.72 mol x 0.08206 liter atm/molK x 296.5 K
V = 63.74 L
PV = constant x T , hence P1V1/ T1 = P2V2 /T2
where T1 = 23.5 C = 23.5+273 = 296.5 K , T2 = 47 C = 47+273 = 320 K , P1 = 1.42 atm , P2 = 1.52 atm
now 1.42 atm x 63.74 L / 296.5 K = 1.52 atm x V2 / 320 K
V2 = 64.3 L
33) V = 675 ml = 0.675 L , T = 249 C = 249 + 273 = 522 K , P = 8.23 atm
we use PV = nRT equation to find n
8.23 atm x 0.675 L = n x 0.08206 liter atm/molK x 522 K
n = 0.13
Moles of gas = mass / Molar mass
Moles = 3.5 g / 0.13 mol
= 27 g/mol