Problem 7.130 A259.5 gsample of a white solid is known to be a mixture of KNO Ba
ID: 514942 • Letter: P
Question
Problem 7.130 A259.5 gsample of a white solid is known to be a mixture of KNO BaClb, and NaCl When 118.0 g of this mixture is dissolved in water and allowed to react with excess H2So4, 68.1 ga white precipitate is collected. When the remaining 141.5 g of the mixture is dissolved in water and allowed to react with excess AgNO 1986 g of a second precipitate is collected. Express your answer using twi nngao, 152.2 Submit Answer Incorrect, Try Again; 4 a Part D What is the mass of BaCla in the mpaca 60.759 Submit MLAnswer Incorrect: Try Again: 5 atExplanation / Answer
H2So4 will react with BaCl2 to form a white precipitate BaSO4. NaCl will react with AgNo3 to form AgCl.
BaCl2 + H2SO4 = BaSO4 + 2HCl
Moles of BaSO4 precipitated out from the solution = 68.1g/233.39 g/mol = 0.295 moles
moles of BaCl2 present in the mixture = 0.295 moles
mass of BaCl2 present in the mixture = 0.295 moles * 208.23 g/mol = 61.5 gm ~62 gm
-----------------------------------------------
Mass of AgCl formed = 198.5 gm
Moles of AgCl formed = 198.5gm/143.32 g/mol = 1.39 moles
moles of NaCl present = 1.39 moles
mass of NaCl formed = 1.39 * 58.5g/mol = 81.32 gm
Mass of NaCl present in the mixture = 81.32 gm ~81 gm
----------------------------------------------
Mass of KNO3 = 259.5 gm - (61.5 +81.32) gm =116.69 gm ~1.2*10^2