1) Which of the following compounds will have the highest molar solubility in pu
ID: 515180 • Letter: 1
Question
1)
Which of the following compounds will have the highest molar solubility in pure water?
Which of the following compounds will have the highest molar solubility in pure water?
Fe(OH)3, Ksp =2.79×1039
2)
Determine the molar solubility of BaF2 in a solution containing 0.0750 M LiF. Ksp (BaF2) = 1.7 × 10-6.
Determine the molar solubility of BaF2 in a solution containing 0.0750 M LiF. Ksp (BaF2) = 1.7 × 10-6.
Ag2S, Ksp=6.0×1051 ZnS, Ksp=2.0×1025 ZnSe, Ksp=3.6×1026 PbS, Ksp=9.04×1029Fe(OH)3, Ksp =2.79×1039
2)
Determine the molar solubility of BaF2 in a solution containing 0.0750 M LiF. Ksp (BaF2) = 1.7 × 10-6.
Determine the molar solubility of BaF2 in a solution containing 0.0750 M LiF. Ksp (BaF2) = 1.7 × 10-6.
2.3 × 10-5 M 1.2 × 10-2 M 8.5 × 10-7 M 3.0 × 10-4 M 0.0750 MExplanation / Answer
1) answer : Fe(OH)3, Ksp =2.79×10^39
Explanation :
Fe(OH)3 ------------> Fe+3 + 3 OH-
S 3S
Ksp = [Fe+3][OH-]^3
2.79×10^39 = S x (3S)^3
S = 1.0 x 10^-10 M
remaining all are less solubility in pure water. because number of ions. are less .
2) answer : 3.0 x 10^-4 M
BaF2 ---------------> Ba+2 + 2 F-
S 0.0750
Ksp = [Ba+2][F-]^2
1.7 x 10^-6 = S x 0.0750^2
S = 3.0 x 10^-4
molar solubility = 3.0 x 10^-4 M