Methane is to be burned with 30% excess air to generate steam, 95% of the methan
ID: 517260 • Letter: M
Question
Methane is to be burned with 30% excess air to generate steam, 95% of the methane is consumed producing only carbon decode and water vapor Fir a basis of 10 k moles of methane determine the kg of steam generated if the combustion gates leave at a temperature of 800 degree C and methane and enter at 25 degree C and 200 degree C, respectively Liquid water enters at 5 bar, 1. Solve the mass balance problem to find the flow of the flow of each compound in the product stream. 3. Determine the amount of steam generated.Explanation / Answer
Feed
Methane:10 kmol
Air:20% excess
According to stoichiometry
1 kmol methane=2 kmol of O2 required
So
CH4+air------>CO2+2H2O
So if stoichiometry amount of air required then reaction
CH4+2O2+2(0.79/0.21)N2------>CO2+2H2O+2(0.79/0.21)N2
So 20% excess air means
CH4+a(O2+0.79/0.21)N2------>CO2+2H2O+bN2
if 1kmol of methane is there.
So O2 excess=1.2*2=2.4 kmol of O2
N2 excess=1.2*2*0.79/0.21=9.028 kmol
So for 10 kmole of methane
O2=24 kmol
N2=90.28 kmol
So total air=114.28 kmol
95%conversion of methane is there
So Product
1 kmol of methane=2 kmol of O2=1 kmol of CO2=2 kmol of H2O
So if 95% converted
so methane reacted=0.95*10=9.5 kmol
So methane in product=0.5 kmol
According to stoichiometry
O2 reacted=9.5*2=19 kmol
O2 remaining=5 kmol
CO2=9.5 kmol
H2O=2*9.5=19 kmol
So product moles
CH4=0.5 kmol
O2=5 kmol
CO2=9.5
H2O=19 kmol
N2=90.28 kmol