Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A sample of air occupies 47.2 ml at 0.800 atmospheres and 0 degree C. What volum

ID: 519399 • Letter: A

Question

A sample of air occupies 47.2 ml at 0.800 atmospheres and 0 degree C. What volume will the air occupy at 3.00 atmospheres and the same temperature? What is the volume at STP of 37.8 of methane? a. What is the volume at STP occupied by a gas mixture having 0.37 mol methane, 0.51 mol hydrogen and 1.12 mol of oxygen? b. Each component contributes to the pressure in the above example. What is the partial pressure (in atmospheres) of each of the components above if the pressure is increased to 4.70 atmospheres? Calculate the molar mass of a gas that at 55 degree C and 886 Torr gives 225 ml of vapor with a mass of 0.3 g.

Explanation / Answer

question 2.

V = 47.2 mL

P = 0.8 atm

T = 0°C = 273 K

Find V2 when

P = 3 atm, T same

P1V1 = P2V2

0.8*47.2 = 3*V

V = 0.8*47.2/3

V = 12.5866 L

Question 3.

STP --> 1 mol occupies 22.4 L

so

mol of methane = mass/MW = 37.8/16 = 2.3625 mol of CH4

so

2.3625 mol --> 2.3625*22.4 = 52.92 L of CH4