Consider an ideal gas enclosed in a 1.00 L container at an internal pressure of
ID: 520590 • Letter: C
Question
Consider an ideal gas enclosed in a 1.00 L container at an internal pressure of 24.0 atm Calculate the work, w, if the gas expands against a constant external pressure of 1.00 atm to a final volume of 24.0 L. w = Now calculate the work done if this process is carried out in two steps. Step 1: Let the gas expand against a constant external pressure of 1.50 atm to a volume of 16.0 L. Step 2: From the end point of step 1, let the gas expand to 24.0 L against a constant external pressure of 1.00 atm. W =Explanation / Answer
Work done by the system(in case of expansion)=
W = Pext x V
Where,
Pext = external pressure
V = total change in volume of the gas
From the question,
Pext = 1.00 atm
V = Vfinal Vinitial
=24 - 1
=23 L
Putting these values,we get,
W=Pext x V
= 1.00 x 23
= 23 litre atm
= 23 x101.3 J ( 1litre atm = 101.3 J )
= 2329.9 J