Complete the following: a. Use the de Broglie relation to determine the waveleng
ID: 525526 • Letter: C
Question
Complete the following: a. Use the de Broglie relation to determine the wavelength of a helium atom that has a speed of 2.75 times 10^7 m/s. (m He atom = 6.6423 times 10^-27 kg/atom) b. Using Bohr's equation for the energy levels of the hydrogen atom, determine the energy of an electron (in Joules) in the third energy level hydrogen. (R_H = 2.18 times 10^-18 J). The specific heat of copper is 0.385 J/(g middot degree C). If 58.6 g of copper, initially at 40.0 degree C, absorbs 8.25 J, what will be the final temperature of the copper?Explanation / Answer
a)
WL = h/(mv)
h = Planck Constant = 6.626*10^-34 J s
c = speed of particle (i.e. light) = 3*10^8 m/s
WL = (6.626*10^-34)/((6.6423*10^-27)(2.65*10^7))
WL = 3.76432*10^-15 m
b)
Apply Rydberg Formula
E = R*(1/nf^2)
R = -2.178*10^-18 J
Ni = initial stage/level
E = Energy per unit (i.e. J/photon)
E = (-2.178*10^-18)*(1/3^2)
E = 2.42*10^-19 J/photon