Consider the reaction: blue dye + bleach --> colorless products. Three plots as
ID: 526169 • Letter: C
Question
Consider the reaction: blue dye + bleach --> colorless products. Three plots as a function of time are shown.
A) Use the first graph to determine the instantaneous rate at 50 seconds.
B) From this data, what is the order of the reaction? How do you know?
C) From this data, what is k? Also, include units. Explain how you found k.
D) Using this data, calculate how long (in seconds) it would take to reduce the concentration of the dye to 0.25 mM from its initial 0.5 mM quantity. Show work; not just read off the graph.
Explanation / Answer
From the given data,
A) instantaneous rate at 50 s = -(0.15 - 0.3)/50 = 0.003 M/s
B) order of reaction = 1
curve of ln[concentration] vs time is a straight line according to first order kinetic plot
C) k = -(-2 - (-0.5))/50 = 0.03 s-1
D) using,
ln[conc. at time t] = ln[initial conc.] - kt
ln[0.25] = ln(0.5) - 0.03 x t
time taken = 23.105 s