If an observed rate law is: rate = k[NO][CI_2]^2, doubling the concentration of
ID: 527501 • Letter: I
Question
If an observed rate law is: rate = k[NO][CI_2]^2, doubling the concentration of NO and halving the concentration of CI_2 will have what effect on the reaction rate? (A) increase the rate by a factor of eight (B) leave the rate unchanged (C) double the rate (D) halve the rate The rate of consumption of C_3H_6 is 0.45 s^-1. What is the rate of production of H_2O. 2C_3H_6 + 2NH_3 + 3O_2 rightarrow 2CH_2CHCN + 6H_2O (A) 0.15 M middot s^-1 (B) 0.45 M middot s^-1 (C) 1.35 M middot s^-1 (D) 2.70 M middot s^-1 Which energy diagram best matches an exothermic reaction with this mechanism? The graph shows the change in concentration with time for two chemical balanced equation and value of the equilibrium constant is consistent with the data? (A) X rightarrow 2Y K_a = 8 (B) X rightarrow 2Y K_a = 16 (C) X rightarrow Y K_a = 2 (D) 2X rightarrow Y K_a = 4 The half-life of, a radiotherapist commonly used in nuclear medicine, is about 6 hours. How much of a 5.0 mu g sample remains after 2 days? (A) 0.02 mu g (B) 0.6 mu g (C) 0.8 mu g (D) 3 mu g Which compound has the highest molar solubility in a neutral solution? (A) AgI, K_sp = 8.5 times 10^-17 (B) BaCO_3, K_sp = 2.6 times 10^-9 (C) Fe(OH)_3, K_sp = 2.8 times 10^-39 (D) ZnS, K_Sp = 3 times 10^-23 Which will change the value of K_sp for silver azide, AgN_3? (A) Adding water to the solution. (B) Adding silver ions to the solution. (C) Removing azide ions from the solution. (D) Increasing the temperature of the solution. If solid Na_3PO_4 is added to a saturated aqueous solution of Ca_3(PO_4)_2 what will happen to the concentration of Ca^2+ in solution? (A) It will decrease. (B) It will increase. (C) It will be unchanged. (D) It will become equal to the PO_4^3- concentration. A solution contains 0.002 M Pb^2- and 0.002 M Ag^+. what happens when NaCI(s) is added to bring the chloride ion concentration to 0.01 M? (A) Neither PbCI_2 nor AgCI precipitate. (B) Both PbCI_2 and AgCI precipitate. (C) PbCI_2 selectively precipitates. (D) AgCI selectively precipitates. For AgI, the K_sp value is 8.5 times 10^-17 and for [Ag(CN)_2] the K_f value is 1.0 times 10^28. Which statement is true? (A) AgI is completely insoluble in a solution that contains CN^-. (B) AgI is less soluble in water than in a solution that contains CN^-. (C) AgI is more soluble in water than in a solution that contains CN^-. (D) AgI is equally soluble in water and in a solution that contains CN^-.Explanation / Answer
if we double NO, then 2x factor
if we halve Cl2, then (1/2)^2 = 1/4 x factor
overall factor
2*1/4 = 1/2
so the rate will be HALVED
choose D