Could someone please answer the question fully Thank you Define Hess\'s law in t
ID: 528807 • Letter: C
Question
Could someone please answer the question fully
Thank you
Define Hess's law in term of constant heat summation. Calculate the theoretical flame temperature for one mole of CO gas burned at constant pressure with 60% excess air, when the reactants enter at 25 degree C and one atmosphere. Data: Standard heats of formation, delta H^degree _f in J/mol. Air compositions are: O_2: 21% and N_2: 79%. CO (g) = 110520; CO_2 (g) = -393510. Heat capacities in J/mol K, where T is in degree K. C_PO2 = 25.82 + 10.26*10^-3 T C_PN2 = 27.06 + 5.6*10^-3 T C_PCOZ = 28.54 + 32.11*10^-3 T C_PCO = 27.24 + 5.84*10^-3 TExplanation / Answer
2.
A) According to Hess law of constant heat summation the net enthalpy change of a chemical reaction taking place in multiple steps is equal to the sum of enthalpy change of each step. This is because enthalpy is a state function so it is path independent and only depends on initial and final point. So we can say that net enthalpy change is same wherever reaction takes place in single step or multiple step.