Another student is trying to determine how many calories of energy as heat their
ID: 532477 • Letter: A
Question
Another student is trying to determine how many calories of energy as heat their solution absorbed from the reaction. They know that the temperature change the solution underwent at the time of mixing was + 14.3 degree C, and that their solution's volume was 157 mL. Use the information provided in the experiment background to determine the change in energy as heat for the reaction. Yet another student finds that when they mix 59.6 mL of 1.000 M NaOH and 41.9 mL of a 1.00 M HF solution, delta H for the reaction is -927 cal. Use the information provided in the experiment background to determine the change in energy as heat for the reaction PER MOLE of water formed. Report this number in kcal/mol.Explanation / Answer
As sufficient information is not available for part-c answering part:D
Find the moles of HF and NaOH:
moles of NaOH=0.0596
moles of HF=0.0419
Total moles=0.1015 mol
The heat of reaction is -927 cal=0.927 kcal/0.1015 mol=9.33 kcal/mol