Please solve all of parts and show all steps.Thanks in advance A beaker has a ma
ID: 534202 • Letter: P
Question
Please solve all of parts and show all steps.Thanks in advance
A beaker has a mass of 115.714 grams. A salt water solution is placed into the beaker. The mass of the beaker plus the salt solution is 126.914 grams. What is the mass of the salt solution? Indicate the number of significant figures in each number below: a. 00.030 b. 0.104 c. 0.00004715 d. 5100 Round the following numbers to four (4) significant figures: a. 231.554 b. 0.84355 c. 1144.31 d. 43.720 A student measured the mass of a 10.0 mL sample of a salt solution and recorded the mass on his data sheet as 10.356g. Calculate the density of his solution.Explanation / Answer
Ans. 1. Mass of salt solution = (Mass of beaker + salt solution) – Mass of beaker
= 126.914 g – 115.715 g
= 11.199 g
#2. a. 00.030 = number of significant figures = 2
b. 0.104 = number of significant figures = 3
c. 0.00004715 = number of significant figures = 3
d. 5100 = number of significant figures = 2
#3. a. 231.554 = 231.6 (4 significant figures)
b. 0.84355 = 0.844
c. 1144.31 = 1144
d. 43.720 = 43.72
#4. Density of solution = Mass/ Volume
= 10.356 g/ 10.0 mL
= 1.0356
= 1.04 (no. of significant figures = 3 as in 10.0 mL )
“In mathematical operations involving significant figures, the answer is reported in such a way that it reflects the reliability of the least precise operation.”
See rules for counting significant figures –
http://chemistry.bd.psu.edu/jircitano/sigfigs.html