Please from 29-32 and show all the work For questions 25 -28, consider the condu
ID: 534611 • Letter: P
Question
Please from 29-32 and show all the work
For questions 25 -28, consider the conduction to 85.9 g of propane. C_2H_3 with excess oxygen. O_2 to produce CO_2 and H_2 O. Write the balance the reaction the find the mass of CO_2 produced. Then answer the following question What is the coefficient on O_2 in the balanced reaction A) 1 B) 3 C) 5 D) 7 How many moles of propane were used? A) 85.9 B) 12.01 C) 1.95 D) 0.84 How many moles of CO_2 were produced? A) 7.80 B) 0.25 C) 0.65 D) 5.84 How many grams of CO_2 were produced? A) 195 B) 257 C) 22.4 D) 106 For equations 29-32, consider a 0.5845 g sample of an organic compound consisting of carbon, hydrogen, and oxygen that is subjected to combustion analysis 1.459 g of CO_2 and 0.7165 g of H_2 O are produced. How many grams of carbon were in the original sample? A) 0.1185 B) 0.8745 C) 0.5845 D) 0.3982 How many grams of hydrogen were in the original sample A) 0.1608 B) 0.0803 C) 0.1185 D) 0.2013 How many grams of oxygen were in the original sample? A) 0.1060 B) 0.2285 C) 0.000484 D) 0.2048 The empirical formula of the compound is ____ A) C_5 H_12 O B) C_8 H_8 O C) CH_2 O D) C_4 H_4 O_5Explanation / Answer
The balanced reaction for the combustion of propane is :
C3H8 + 5O2 = 3CO2 + 4H2O
Ans 25. C) 5
The coefficient of O2 is 5 in the reaction , and that of propane is 1 , and CO2 and water is 3 and 4 respectively.
Ans 26. C) 1.95
The molar mass of propane is 44.1 g / mol
So the number of moles of propane = 85.9 / 44.1 = 1.95 moles
Ans 27 .D) 5.84
1 mole of propane makes 3 moles of CO2
1.95 moles of propane will make 3 x 1.95 = 5.84
Ans 28 . B) 257
Molar mass of CO2 = 44 g / mol
5.84 moles = 44 x 5.84 = 257 grams