The equilibrium constant, K_p for the reaction H_2(g) + I_2(g) 2HI(g) is 55.2 at
ID: 534914 • Letter: T
Question
The equilibrium constant, K_p for the reaction H_2(g) + I_2(g) 2HI(g) is 55.2 at 425 degree C. A rigid cylinder at that temperature contains 0.127 atm of hydrogen, 0.134 atm of iodine, and 1.055 atm of hydrogen iodide. Is system at equilibrium? A) Yes, B) No, the forward reaction must proceed to establish equilibrium. C) No, the reverse reaction must proceed to establish equilibrium. D) Need to know the volume of the container before deciding E) Need to know the starting concentrations of all substances before decidingExplanation / Answer
answer : C )
explanation:
Kp = 55.2
Qp = P2HI / PH2 x PI2
Qp = 1.055^2 / 0.127 x 0.134
Qp = 65.4
Qp > Kp . so the reaction shifts to backward direction