Show all work and explain please. 1. NaoH (Fw or Mw 40.0) How man grams (g) are
ID: 535363 • Letter: S
Question
Show all work and explain please. 1. NaoH (Fw or Mw 40.0) How man grams (g) are needed to make one liter of a 1.0 M solution? 2. How many grams are needed to make 200 ml of a 0.1 M solution? 40g 0.2. 20 mL D. DD 200 mL 3. How many grams are needed to make 100 mL of a 3 M solution? How many grams are needed to make 465 mL of a 0.01 M solution? 4. 5. How many grams are needed to make 50 mL of a o.2 M solution? 6. How many grams are needed to make 750 mL of a 1.5 M solution? 7. How many grams of Naci are needed for a 5% w/v solution with a total volume of 100 mL?Explanation / Answer
1. M.Wt of NaOH = 23 + 16 + 1 = 40g/mole
no of moles of NaOH = molarity * volume in L
= 1 *1 = 1 moles
mass of NaOH = no of moles * gram molar mass
= 1*40 = 40g >>>>>answer
2. no of moles = molarity * volume in L
= 0.1 * 0.2 = 0.02 moles
mass of NaOH = no of moles * grsam molar mass
= 0.02*40 = 0.8g >>>>>answer
3. no of moles = molarity * volume in L
= 3 * 0.1 = 0.3 moles
mass of NaOH = no of moles * grsam molar mass
= 0.3*40 = 12g >>>>>answer
4. no of moles = molarity * volume in L
= 0.01*0.465 = 0.00465 moles
mass of NaOH = no of moles * grsam molar mass
= 0.00465*40 = 0.186g >>>>>answer
5. no of moles = molarity * volume in L
= 0.2*0.05 = 0.01 moles
mass of NaOH = no of moles * grsam molar mass
= 0.01*40 = 0.4g >>>>>answer
6. no of moles = molarity * volume in L
= 1.5*0.75 = 1.125 moles
mass of NaOH = no of moles * grsam molar mass
= 1.125*40 = 45g
7. 5%NaCl solution means 5g of NaCl present in 100ml of solution