Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

All work must be shown with units cancellation and proper format: 10.0mLs of vin

ID: 536132 • Letter: A

Question

All work must be shown with units cancellation and proper format:

10.0mLs of vinegar is pipetted into a 200mL volumetric flask and diluted to volume with water. (Note- vinegar is just a specific concentration of acetic acid in water.) 10.0mls of this diluted solution is then transferred to a 100mL Erlenmeyer flask, 25mLs of water is added as is 2 drops of indicator. The solution is then titrated to an end point (complete reaction) with 15.0mLs of 0.025M NaOH.

a. What is the concentration of the acetic acid in the diluted solution?

b . What is the concentration of the acetic acid in the vinegar solution?

Explanation / Answer

The answers are

a) Concentration of Acetic acid in diluted solution = 0.0375M

b) Concentration of Acetic acid in vinegar solution = 0.75M

Explanation

The reaction of acetic acid with NaOH is

CH3COOH + NaOH -------> CH3COO- + NaCl

1 mole of CH3COOH react 1 mole of NaOH

10ml of Vinegar solution is diluted to 200ml

Dilution = 200ml/10ml= 20 time

Volume of diluted vinegar solution for titration,V1 = 10ml

Molarity of Vinegar solution,M1 = ?

Volume of NaOH solution consumed ,V2 = 15ml

Molarity of NaOH solution , M2= 0.025M

Since , 1 mole of NaOH react with 1mole of CH3COOH

V1M1 = V2M2

M1= V2 M2/V1

= 15 ml × 0.025M/10ml

= 0.0375M

Therefore,

Molarity of CH3COOH in diluted solution = 0.0375MM

Since vinegar solution 20time diluted

Molarity of CH3COOH in Vinegar solution= 0.0375M× 20 = 0.75M