Corrosion Engineering: Calculate the absolute emf of the cell: stainless steel;
ID: 536306 • Letter: C
Question
Corrosion Engineering:Calculate the absolute emf of the cell: stainless steel; O2 (0.365atm), 0.001M ZnSO4 (pH=3); Zn assuming that passive stainless steel acts as a reversible oxygen electrode. What is the change of emf per 1.3 atm and 1.65 atm O2 pressure? Corrosion Engineering:
Calculate the absolute emf of the cell: stainless steel; O2 (0.365atm), 0.001M ZnSO4 (pH=3); Zn assuming that passive stainless steel acts as a reversible oxygen electrode. What is the change of emf per 1.3 atm and 1.65 atm O2 pressure? Corrosion Engineering:
Explanation / Answer
1. absolute emf= 1.90V
formula=E=Eo-0.0591log pO2
2.Change og emf = 0.032 V/atm