Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Identify the element based on the following values for its three isotopes: isoto

ID: 539307 • Letter: I

Question

Identify the element based on the following values for its three isotopes: isotopes: 38.9637 amu (93.08%), 39.9640 amu (0.012%), and 40.9618 amu (6.91%). a. Cl b. Ar c. S d. K e. Ca Which of the following statements regarding ionization energy is NOT true? a. The ionization energy increases as Z_eff increases. b. lonization energy is the energy required to remove a mole of electrons from a mole of gas-phase atoms or ions. c. Anomalies in ionization energy trends can occur due to electron pairing in orbitals d. Ionization energies are always positive because it takes energy to pull the negative electron away from the positive nucleus. e. Atoms in the same column of the periodic table have equal ionization energies. Which of the following does NOT share the same empirical formula as the others? a. formaldehyde, CH_2O b. butyric acid, CH_3CH_2CH_2COOH c. lactic acid, CH_3CH(OH)COOH d. glucose, C_6H_12O_6 e. acetic acid, CH_3COOH In the application of molecular orbital theory to homonuclear diatomic molecules and ions, ______ a. the number of MOs can exceed the number of AOs used to create them. b. better mixing of AOs leads to a greater energy difference between bonding and antibonding MOs. c. a MO can hold more than two electrons because it can extend over multiple atoms. d. AOs of dissimilar energy mix to form bonding MOs with a greater degree of stabilization. e. inner shell electrons contribute significantly to bonding MOs. Which of the following sets of quantum numbers is allowed? a. n = 1, l = 2. m_l = 0, m_x = + 1/2 b. n = 7, l = 2. m_l = 0, m_x = + 1/2 c. n = 2, l = 2. m_l = 0, m_x = - 1/2 d. n = 5, l = 6. m_l = -2, m_x = - 1/2 e. n = 7, l = -1. m_l = -1, m_x = - 1/2 The inside of a perfectly insulated capped thermos bottle is an example of ______ a. an undefined system. b. an open system. c. a closed system. d. an isolated system. e. a system plus surroundings.

Explanation / Answer

Ans 16. d) K

We will first determine the average atomic mass, to predict the name of the element.

The average atomic mass ca be calculated by adding the individual atomic masses of the isotopes , each multiplied by its natural abundance .

So the average atomic mass here will be

= (38.9637 x 93.08) / 100 + (39.9640 x 0.012) / 100 + (40.9618 x 6.91 ) / 100

= 36.2674 + 0.0048 + 2.8305

= 39.1027 amu

The average atomic mass corresponds to the element potassium (K)