Question
Sapling Learning this question has been Pamela Mills at City University of New York (CUNY by Lehman Coll In a constant-pressure calorimeter, 50.0 mL of 0.340 M Ba(OH)2 was added to 50.0 mL of 0.680 M HCL. The reaction caused the temperature of the solution to rise from 23.05 to 27.68 °C. If the solution has the same density and specific heat as water, what is heat absorbed by the solution? Assume that the total volune is the sum of the individual volumes. (And notice that the answer is in kJ) Number k.J 2 Tools x 10
Explanation / Answer
mass of the mixture = v*d = (50+50)*1 = 100 g
specific heat of water = s = 4.184 j/g.c
DT = 27.68 - 23.05 = 4.63
heat absorbed by the mixture = m*s*DT
= 100*4.184*4.63
= 1937.2 joule
= 1.94 kj